PARTNERZY

logo Aqualens Szymanek E.D.

Zaćma (łac. catarcta) jest postępującą, degeneracyjną chorobą oczu, objawiającą się mętniejącą soczewką wewnątrzgałkową i pogłębiającą się utratą ostrości widzenia, niekiedy aż do całkowitej utraty wzroku. Zaćma może być wynikiem schorzeń ogólnych lub przebytych chorób oczu, lecz najczęściej pojawia się wraz z wiekiem. Chorzy często opisują to zjawisko jako zaburzenie widzenia w postaci zamglonego obrazu. Coraz trudniejsze staje się czytanie a prowadzenie samochodu może być wręcz niemożliwe. Pacjenci z zaćmą skarżą się również na rozproszenie światła lub podwójne tzw. rozczepione widzenie.

Przypuszcza się, że każdy z nas wcześniej czy później cierpiałby na zaćmę gdyby odpowiednio wydłużyć życie człowieka.

Aktualnie zaćma jest główną przyczyną utraty wzroku wśród ludzi na całym świecie.

Tak. Obecne soczewki najnowszej generacji silikonowo-hydrożelowe można nosić w trybie ciągłym przez kilka lub kilkanaście dni, nie dłużej jednak niż przez jeden miesiąc. Najnowszą soczewką tego rodzaju jest soczewka Biofinity. Sposób oraz długość noszenia w trybie ciągłym należy zawsze uzgodnić z lekarzem okulistą.

  • miękkie soczewki kontaktowe silikonowo-hydrożelowe lub hydrożelowe do korekcji wad wzroku lub kosmetyczne.
  • sztywne gazoprzepuszczalne (RGP) do korekcji skomplikowanych wad wzroku i stożka rogówki.

Soczewki kontaktowe przeznaczone są dla osób potrzebujących wygodnej i skutecznej korekcji wzroku, które wiodą aktywny tryb życia i nie chcą przyjmować ograniczeń narzucanych przez okulary oraz dla osób mających wskazania medyczne do noszenia soczewek m.in. w stożku rogówki, wysokim astygmatyzmie i dużej anizometropii (różnowzroczności).

Kosmetyczne oraz dyskotekowe soczewki kontaktowe mogą być również noszone przez osoby bez żadnej wady wzroku!

Reakcje alergiczne gałki ocznej, ostre i podostre stany zapalne oczu, zakażenia wirusowe, bakteryjne lub grzybicze przedniego odcinka oka, nadmierne wysuszenie spojówek oraz stany niedoboru łez. Nie należy stosować leków wchodzących w interakcje z soczewkami kontaktowymi.